You are currently viewing «Στους μαιανδρισμούς του Νέστου»

«Στους μαιανδρισμούς του Νέστου»

2

Την Τρίτη 22 Μαρτίου 2022 η Α΄ τάξη του σχολείου μας πήρε μέρος στο περιβαλλοντικό αυτό μονοήμερο πρόγραμμα.

Στόχοι: Τα παιδιά ανακαλύπτουν τη βιοποικιλότητα του παραποτάμιου οικοσυστήματος, τη σημασία του νερού στον κύκλο της ζωής  και απολαμβάνουν διαδρομές μοναδικού κάλλους.

Περιγραφή προγράμματος: Το πρόγραμμα ξεκίνησε από τη θέση Θέα (περιοχή Ιμέρων), όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν τους μαιανδρισμούς του Νέστου και την τοπογραφία της περιοχής από το Θρακικό πέλαγος και το Δέλτα του Νέστου ως τις υψηλότερες κορυφές της οροσειράς της Ροδόπης.

Στη συνέχεια του προγράμματος βάδισαν στο μονοπάτι Γαλάνης –Νέστου και μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων γνωρίσαν τη βιοποικιλότητα των Στενών του Νέστου.