You are currently viewing ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

1

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024, στο πλαίσιο της πανελλήνιας ημέρας φιλοζωίας, το σχολείο μας απηύθυνε πρόσκληση στο φιλοζωικό σύλλογο “ Αδέσποτοι Φίλοι Ξάνθης” ο οποίος την αποδέχθηκε κι έτσι εθελόντριες του συλλόγου επισκέφθηκαν το σχολείο μας και μίλησαν για το έργο του συλλόγου, για τη σχέση μας με τα ζώα και ιδιαίτερα τα αδέσποτα, για τη φροντίδα τους που είναι η κατάλληλη, για την ανάγκη δημιουργίας ενός σύγχρονου κυνοκομείου στην πόλη μας καθώς και για τη διαδικασία υιοθεσίας από όσους/ες μαθητές/τριες το επιθυμούν στα Μπαζάρ του συλλόγου ή ακόμη μέσω προγράμματος εικονικής υιοθεσίας αδέσποτων από τμήματα του σχολείου μας.

Παράλληλα πραγματοποιήθηκε έκθεση με φωτογραφίες των μικρών μας φίλων/κατοικιδίων των μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου που πλαισιώθηκαν με μια πληθώρα κειμένων, ποιητικών και πεζών, τα οποία καταδεικνύουν τη στάση, τη σχέση και τη συμπεριφορά των λογοτεχνών απέναντι στο ζωικό βασίλειο από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα και την οποία επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι Βενετοπούλου Παναγιώτα και Κούντη Βασιλική . Την έκθεση συμπλήρωσαν βιβλία από τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου με αντίστοιχη θεματολογία.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στην έκθεση μετά την ενημέρωση από τις εθελόντριες του συλλόγου ενώ απόλαυσαν ιδιαίτερα τη συντροφιά του μικρού τους φίλου, του Ρόκυ. Απηύθυναν ερωτήσεις στις εθελόντριες και καλλιέργησαν αισθήματα φιλοζωίας και ενσυναίσθησης όσον αφορά τα προβλήματα στη συμπεριφορά των ανθρώπων προς τα ζώα.

Ευχόμαστε τη συνέχιση της επαφής και συνεργασίας μας με το σύλλογο ενώ στο μέλλον σχεδιάσαμε επίσκεψη στο καταφύγιο του συλλόγου με μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.