You are currently viewing Εκδήλωση για τη λήξη του σχολικού έτους

Εκδήλωση για τη λήξη του σχολικού έτους

2

Την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023 και ώρα 6.30 το απόγευμα πραγματοποιήθηκε στον αύλειο χώρο του σχολείου εκδήλωση για τη λήξη του σχολικού έτους 2022-2023.

Αρχικά η διευθύντρια παρουσίασε συνοπτικά τις ποικίλες εκπαιδευτικές και παιδαγωγικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του έτους τόσο στα πλαίσια της διδασκαλίας όσο και στα πλαίσια της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας.

Στη συνέχεια ομάδα μαθητών παρουσίασε τις εργασίες που εκπονήθηκαν στο μάθημα των θρησκευτικών στην Α΄ και στη Γ΄ γυμνασίου με την εποπτεία της καθηγήτριάς τους κ. Μ. Δημητριάδου.

Έπειτα ο σύλλογος των διδασκόντων βράβευσε την νικήτρια του διαγωνισμού φωτογραφίας που έγινε στα πλαίσια του μαθήματος “εργαστήρια δεξιοτήτων” και είχε ως θέμα “Η ιστορία σου είναι η ιστορία της πόλης σου”.

Η σχολική κοινότητα ανέδειξε επίσης μετά από ανοιχτή ψηφοφορία τα τρία καλύτερα ατομικά έργα-κατασκευές των μαθητών της Α΄γυμνασίου αλλά και το καλύτερο ομαδικό έργο εικονικής επιχείρησης της Β΄ γυμνασίου στο μάθημα της τεχνολογίας και δόθηκαν οι αντίστοιχοι έπαινοι στους νικητές.

Αμέσως μετά έγινε η βράβευση των νικητών του διαγωνισμού φιλαναγνωσίας που διενεργείται σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς και αφορά στην ανάγνωση βιβλίων από τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων στηρίζοντας έμπρακτα τη λειτουργία της βιβλιοθήκης σε συνεργασία με το σχολείο και την υπεύθυνη του διαγωνισμού κ. Β. Κούντη απέδωσε και φέτος τα βραβεία φιλαναγνωσίας σε δέκα μαθητές από όλες τις τάξεις του σχολείου.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων δώρισε επίσης σε όλους τους μαθητές της Γ΄ γυμνασίου από ένα μπλουζάκι κι ένα καπέλο με τις ευχές όλων μας για καλή πρόοδο, επιτυχία και ευτυχία στη ζωή τους.

Την εκδήλωση πλαισίωσαν και ομόρφυναν οι παρακάτω εκθέσεις που πραγματοποιήθηκαν στο εργαστήριο τεχνολογίας και στην είσοδο του ανατολικού κτηρίου.

α. Έκθεση έργων, ατομικών και ομαδικών, που κατασκεύασαν οι μαθητές στο μάθημα της τεχνολογίας με την κ. Σ.Κολοκοτρώνη.

β. Έκθεση υλικού από τα εργαστήρια δεξιοτήτων με υπεύθυνες τις καθηγήτριες κ. Κ. Χαβατζανίδου και Π. Τόνα.

γ. Έκθεση υλικού και πεπραγμένων από τα προγράμματα δραστηριοτήτων της φετινής χρονιάς:

“Φύση και Χημεία στην υπηρεσία της υγείας και της ομορφιάς” με υπεύθυνη την κ. Θ Κωφίδου

“Προστατεύω το περιβάλλον-αλλαγή συνηθειών στη χρήση πόρων και ενέργειας” με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Η. Κούλαλη και την κ. Κ. Χαβατζανίδου

“Κυκλική οικονομία στην πράξη- δημιουργία εικονικής επιχείρησης” με υπεύθυνους καθηγητές την κ. Κ. Χαβατζανίδου και τον κ. Η. Κούλαλη

δ. Έκθεση βιβλίου από τη βιβλιοθήκη του σχολείου για δανεισμό τόσο από μαθητές όσο και από γονείς.

Ένας μπουφές με κεράσματα που έφτιαξαν μαθητές, γονείς και καθηγητές συνόδευσε τη γιορτή η οποία πραγματοποιήθηκε με μεγάλη συμμετοχή από τους γονείς και τους μαθητές του σχολείου μας παρόλη τη βροχή που έπεφτε κατά διαστήματα.

Ευχαριστούμε όλους και όλες για τη σχολική χρονιά που έκλεισε με τις καλύτερες εντυπώσεις!

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου.