You are currently viewing Στο Χημείο για προετοιμασία εκχυλισμάτων βοτάνων

Στο Χημείο για προετοιμασία εκχυλισμάτων βοτάνων

5

Μετά την περισυλλογή βοτάνων που υλοποιήθηκε κατά την περιήγησή μας στο Μονοπάτι της ζωής, στο πλαίσιο του Προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο «Φύση και Χημεία στην υπηρεσία της Υγείας και της Ομορφιάς» ακολούθησε η προετοιμασία εκχυλίσματος βοτάνων.

Την Πέμπτη 17-11-2022 οι μαθητές του προγράμματος ετοίμασαν στο εργαστήριο Χημείας εκχυλίσματα βοτάνων με ελαιόλαδο,

αφού πρώτα τους παρουσίασε την διαδικασία η Χημικός και Συντονίστρια του Προγράμματος κ. Θ. Κωφίδου.

Μετά την πάροδο της κατάλληλης χρονικής περιόδου , όταν είναι έτοιμα τα εκχυλίσματα, θα αποτελέσουν την πρώτη ύλη για την παραγωγή κηραλοιφής.

Παράλληλα οι μαθητές ξεκίνησαν τη διερεύνηση των ιδιοτήτων του κάθε βοτάνου. Έτσι γνωρίζοντας την επίδραση και τα ευεργετικά οφέλη των προϊόντων τους, θα διακρίνουν τις περιπτώσεις στις οποίες συνίσταται η εφαρμογή τους.

Οι υπεύθυνοι του προγράμματος :

Θ. Κωφίδου (Συντονίστρια)

Π. Ασημακοπούλου