You are currently viewing Κυκλική Οικονομία στην Πράξη

Κυκλική Οικονομία στην Πράξη

1

Την Τετάρτη 03 Μαΐου 2023, στα πλαίσια του προγράμματος «Κυκλική Οικονομία στην πράξη» που συντονίζει και υλοποιεί η SciCo (Science – Communication), οι μαθητές του τμήματος Β4 συμμετείχαν σε μια δράση με στόχο τη συλλογή και καταγραφή απορριμμάτων. Οι μαθητές επισκέφθηκαν σημεία της πόλης τους και κατέγραψαν προβλήματα αποβλήτων που παράγονται και απορρίπτονται από τους πολίτες της περιοχής. Εν συνεχεία, ακολούθησε συλλογή των απορριμμάτων σε σακούλες, από περιοχές όπου εντοπίστηκε έντονα το φαινόμενο, όπως πάρκα και γήπεδα. Την επόμενη μέρα, μέσα στην τάξη, ακολούθησε συζήτηση, ανάδειξη των προβλημάτων που εντόπισαν τα παιδιά και προτάθηκαν πιθανές λύσεις.

Στόχος της δράσης ήταν να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε θέματα ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης υλικών, καθώς και στην πρόληψη παραγωγής, τη χωριστή συλλογή και την ανάκτηση αποβλήτων.

Η δράση είναι κομμάτι ενός project που υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας, στο οποίο οι μαθητές μέσω μιας εικονικής επιχείρησης, διαχειρίζονται απορρίμματα ως πρώτη ύλη για την παραγωγή ενός νέου προϊόντος.

Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές μας που συμμετείχαν με υπευθυνότητα και ευαισθησία, καθώς και τον κ. Χρηστίδη Ανδρέα, ο οποίος μας φιλοξένησε στους χώρους του δημοτικού κλειστού σταδίου της Ασπίδας κατά τη διάρκεια βροχόπτωσης.

Συνοδοί καθηγητές:

Χαβατζανίδου Κυριακή