You are currently viewing Διδακτική επίσκεψη στο Πολυθεματικό Ενεργειακό Εκπαιδευτικό Πάρκο του Δ.Π.Θ.

Διδακτική επίσκεψη στο Πολυθεματικό Ενεργειακό Εκπαιδευτικό Πάρκο του Δ.Π.Θ.

0

Τη Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου επισκεφτήκαμε με τους μαθητές των τμημάτων Β4 και Β5, το Πολυθεματικό Ενεργειακό Εκπαιδευτικού Πάρκου του Δ.Π.Θ, ώστε να γνωρίσουν δια ζώσης και με διαδραστικό βιωματικό τρόπο τις ανανεώσιμες μορφές ενέργειας και να κατανοήσουν τη χρησιμότητά τους στην καθημερινή μας ζωή και στην επίλυση των ενεργειακών και περιβαλλοντικών προβλημάτων.

Οι μαθητές/τριες κατά τη διάρκεια δίωρου προγράμματος ξενάγησης κι εκπαίδευσης εξοικειώθηκαν με τις έννοιες, ήπιες μορφές ενέργειας (αιολικής, ηλιακής, βιομάζας, γεωθερμικής),συστήματα εκμετάλλευσης ήπιων μορφών ενέργειας, Ηλεκτρισμός, θέρμανση και ψύξη από ΑΠΕ, ενεργειακή απόδοση, τοπική ενεργειακή κοινότητα, συστήματα αποθήκευσης ενέργειας (ηλεκτρικής, θερμικής) κ.ά., ενέργεια, περιβάλλον και κλιματική αλλαγή.
Υλοποιήθηκαν επίσης πειράματα και δραστηριότητες. Παρακολούθησαν τον έλεγχο όλων των εγκαταστάσεων του πάρκου και των απομακρυσμένων ενεργειακών συσκευών μέσω υπολογιστή. Επισκέφθηκαν το ενεργειακό κέντρο και τις εγκαταστάσεις βιομάζας με τη μηχανή Οργανικού κύκλου. Ενημερώθηκαν για τη μετατροπή αιολικής ενέργειας σε κινητική, παρακολουθώντας την ανεμογεννήτρια καθέτου άξονα. Στο υπάρχον ηλιοθερμικό πεδίο , παρατήρησαν τους ηλιακούς συλλέκτες και γνώρισαν τα συστήματα αποθήκευσης της ηλιακής ενέργειας(θερμικής,
ηλεκτρικής) σε διάφορα μέσα. Μελέτησαν το γεωθερμικό πεδίο και τη λειτουργία του, αναγνωρίζοντας το περιβαλλοντικό όφελος της γεωθερμίας και πληροφορήθηκαν για τη λειτουργία των αντλιών θερμότητας.
Ευχαριστούμε το Δ.Π.Θ που μας δέχτηκε και ιδιαίτερα τον υπεύθυνο κ. Πασχάλη Καλλίτση.
Οι συνοδοί καθηγήτριες: Ασημακοπούλου Π. Κουρτίδου Ε. Χατζησάββα Σ.