You are currently viewing ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ.

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ.

0

Την Δεύτερα 30/10/23 επισκέφτηκαν το σχολείο μας από το Κέντρο Πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής ψυχοκοινωνικής υγείας η <<ΕΚΦΡΑΣΗ>> δύο ειδικοί ψυχολόγοι, για την ομαλή μετάβαση των μαθητών της Α΄ τάξης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς τους, αλλά και τις πρώτες εντυπώσεις που αποκόμισαν από τον χώρο του Γυμνασίου, τους καθηγητές, τους φίλους, τους συμμαθητές τους, μέσα από ομαδική δράση και εργασία που τους ανατέθηκε. Τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν στην τάξη και μέσα από αυτά βγήκαν και τα αντίστοιχα συμπεράσματα.