You are currently viewing Επιμόρφωση σε ψηφιακά συστήματα του ΠΣΔ για τη μηχανογράφηση του σχολείου.

Επιμόρφωση σε ψηφιακά συστήματα του ΠΣΔ για τη μηχανογράφηση του σχολείου.

0

Tην Παρασκευή 19/01/2024 ο Σύλλογος εκπαιδευτικών του 3ου Γυμνασίου Ξάνθης επιμορφώθηκε από τη διευθύντρια του σχολείου κ.Παπαδάκη Σοφία ΠΕ86 στη χρήση ψηφιακών εργαλείων που προσφέρει το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και σχετίζονται με την μηχανογράφηση του σχολείου.

Πιο συγκεκριμένα έγινε επίδειξη συγκεκριμένων λειτουργιών της πλατφόρμας του myschool όπου αποτελεί το πιο σημαντικό πληροφοριακό σύστημα των σχολείων. Επίσης αναλύθηκε ο τρόπος που λειτουργεί η πλατφόρμα register του ΠΣΔ , η οποία αφορά τη δημιουργία μαθητικών λογαριασμών στο ΠΣΔ και κατ’ επέκταση την οργάνωση των ψηφιακών τάξεων στο eclass.