You are currently viewing Η θεατρική παράσταση της “Ιλιάδας” στο σχολείο μας.

Η θεατρική παράσταση της “Ιλιάδας” στο σχολείο μας.

5

Μηνίν άοιδε θέα… , τειχοσκοπία, Διομήδους αριστεία, μάχη επί ταις ναυσί, Πατρόκλεια, μήνιδος απόρρησις, Έκτορος λύτρα.

Ολόκληρο το ηρωικό έπος της Ιλιάδας ζωντάνεψε μπροστά στα μάτια των μαθητών μας της Β Γυμνασίου σε μια μοναδική παράσταση από το θίασο “Μικρός Βορράς” τον οποίο είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείο την Παρασκευή 15/4/2022. Η νεανική, φρέσκια και σύγχρονη ματιά του “Μικρού Βορρά” πάνω στο αρχαιότερο έργο της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας και ο λόγος του Ομήρου, που μιλάει για τα αιώνια πάθη και τις συμφορές του πολέμου, κέρδισαν τους μαθητές και ικανοποίησαν και τους πιο “δύσκολους θεατές”. Στο τέλος της παράστασης οι μαθητές συμμετείχαν σε ένα σύντομο θεατρικό παιχνίδι. Ευχαριστούμε πολύ!!!