You are currently viewing Διδακτική επίσκεψη στη φωτογραφική έκθεση «Η Ελληνίδα στον πόλεμο».

Διδακτική επίσκεψη στη φωτογραφική έκθεση «Η Ελληνίδα στον πόλεμο».

1

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024 οι μαθητές του τμήματος Γ2 του σχολείου μας στο πλαίσιο των μαθημάτων της Ιστορίας και της Νέας Ελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας επισκέφθηκαν τη φωτογραφική έκθεση με θέμα «Η Ελληνίδα στον πόλεμο»,, που φιλοξενείται στη Λέσχη Αξιωματικών Φρουράς Ξάνθης.

Η έκθεση, η οποία αποτελείται από πλούσιο φωτογραφικό υλικό, έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να αντιληφθούν την αξία της «φωτογραφίας» ως ιστορικής πηγής και να ενημερωθούν για τον ρόλο που διαδραμάτισαν οι Ελληνίδες στο «ιστορικό γίγνεσθαι» της χώρας.

Τα εκθέματα που παρουσιάζονται εξιστορούν το ηρωικό μεγαλείο όλων εκείνων των Ελληνίδων γυναικών που συνεισέφεραν από την Επανάσταση του 1821, την Επανάσταση της Κρήτης, τον πόλεμο του 1897, τον Μακεδονικό Αγώνα, τους Βαλκανικούς πολέμους και την Μικρασιατική Εκστρατεία 1919-1922 έως την εποποιΐα του 1940 και την κατοχή αλλά και την προσφορά της σύγχρονης Ελληνίδας.

Γυναίκες από όλα τα κοινωνικά στρώματα και όλων των μορφωτικών επιπέδων. Γυναίκες απλές αγρότισσες και νοικοκυρές, γόνοι πλούσιων αλλά και βασιλικών οικογενειών, δασκάλες, νοσηλεύτριες, καλλιτέχνιδες μα πάνω από όλα μητέρες και αγωνίστριες, η κάθε μία με τον τρόπο της και αξιοποιώντας κάθε πτυχή της πολυδιάστατης φύσης της τοποθέτησε το δικό της «λιθαράκι» στο οικοδόμημα της Ελευθερίας.

Κοινή παραδοχή όλων των μαθητών αποτέλεσε το ερώτημα « Χωρίς τη συμβολή των γυναικών τότε, θα απολαμβάναμε άραγε σήμερα τα αγαθά της ελευθερίας και της ισότητας;»

Ευχαριστούμε θερμά τη Λέσχη Αξιωματικών Φρουράς Ξάνθης για την εγκάρδια φιλοξενία και τον Συνταγματάρχη ε.α. Βασίλειο Νικόλτσιο για τη μοναδική ευκαιρία που προσέφερε στους μαθητές μας!

Υπεύθυνοι της δράσης:

Κωνσταντινίδης Γεώργιος