You are currently viewing Διδακτική επίσκεψη στο Γενικό Νοσοκομείο Ξάνθης

Διδακτική επίσκεψη στο Γενικό Νοσοκομείο Ξάνθης

1

Το Γυμνάσιό μας με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Παθολογικής Ανατομικής και σε συνεργασία με το Γ.Ν Ξάνθης φιλοξενήθηκε την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου στο αμφιθέατρο του νοσοκομείου από την Παθολογοανατόμο κα Μαυροπούλου Σοφία , Διευθύντρια του Τμήματος Παθολογικής Ανατομικής.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον συγκεκριμένο ιατρικό τομέα καθώς και τη συμβολή του στην πρόληψη και αντιμετώπιση των σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων, στην εξέταση του Pap τεστ αλλά και του ιού HPV. Ακολούθησε σχετική παρουσίαση και ενημέρωση σε ότι αφορά τον εμβολιασμό , την ασφάλεια αλλά και την αποτελεσματικότητα του εμβολίου ενάντια στον HPV σε αγόρια και κορίτσια. Η ομάδα της κας Μαυροπούλου έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας να δουν σε μικροσκόπια δείγματα παθολογοανατομικών λήψεων ώστε να αποκτήσουν μια πιο βιωματική εμπειρία.

Ακολούθησε ξενάγηση στο χώρο του ιατρικού μουσείου του νοσοκομείου από τον Αιματολόγο κο Γιώργο Ξανθοπουλίδη. Έγινε ιστορική αναδρομή της Ιατρικής επιστήμης από τον Ασκληπιό και τον Ιπποκράτη , που καθιέρωσε τον όρκο των γιατρών, μέχρι σήμερα. Η ξενάγηση αφορούσε εκθέματα όπως, φάρμακα , πρώτα αντιβιοτικά , αναισθητικά, αναλγητικά, ηρεμιστικά καθώς και διάφορα ιατρικά εργαλεία παλαιότερης τεχνολογίας (γυάλινες σύριγγες, έμπλαστρα, βεντούζες) αλλά και μικροσκόπια παλαιότερης τεχνολογίας. Ιδιαίτερη εντύπωση έκανε στους μαθητές παλιάς γενιάς συσκευή μικροτόμησης παθολογοανατομικών δειγμάτων.

Ευχαριστούμε θερμά για την ενημέρωση και τη φιλοξενία το Γ.Ν Ξάνθης και όλους όσους συμμετείχαν στη συγκεκριμένη εκδήλωση.

Η Διεύθυνση του 3ου Γυμνασίου Ξάνθης

Υπεύθυνοι δράσης