You are currently viewing Αγώνες Αυτοκινήτων

Αγώνες Αυτοκινήτων

2

Την Πέμπτη 30 Μαρτίου 2023, πραγματοποιήθηκαν στην αυλή του 3ου Γυμνασίου Ξάνθης, αγώνες αυτοκινήτων. Οι μαθητές/τριες του τμήματος Β4, συμμετέχοντας στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο: «Προστατεύω το περιβάλλον. Αλλαγή συνηθειών στη χρήση πόρων και ενέργειας», αγωνίστηκαν με αυτοκίνητα τα οποία κινούνταν κάνοντας χρήση αιολικής ενέργειας.

Ο κάθε μαθητής/τρια εξοικειώθηκε με τον τρόπο χρήσης της αιολικής ενέργειας και εν συνεχεία κατασκεύασε με απλά υλικά το όχημά του. Πειραματίστηκε, έκανε δοκιμές και ετοιμάστηκε για την ημέρα του αγώνα.

Τα ζευγάρια των αγώνων συμπληρώθηκαν την προηγούμενη μέρα και ο αγώνας ξεκίνησε. Τα παιδιά δείχνοντας ενθουσιασμό, πείσμα και ευγενή άμιλλα δώσανε τον καλύτερο εαυτό τους και ευχαριστήθηκαν τους αγώνες. ΄

Οι μαθητές μας, μέσω της συγκεκριμένης δράσης διασκέδασαν, αλλά κυρίως έμαθαν να συνεργάζονται, να παρατηρούν, να ερευνούν, να εντοπίζουν τα λάθη τους και να πειραματίζονται χρησιμοποιώντας το παιχνίδι ως μέσο μάθησης.

Ευχαριστούμε τους μαθητές του Β4 για την άψογη συνεργασία τους και την αποφασιστικότητα που έδειξαν ώστε να πραγματοποιηθεί η σημερινή δράση.

Υπεύθυνοι προγράμματος:

Κ. Χαβατζανίδου