You are currently viewing ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  ΞΑΝΘΗΣ ΣΤΗΝ 2η ΕΒΔΟΜΑΔΑ  ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΞΑΝΘΗΣ ΣΤΗΝ 2η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

0

Στο πλαίσιο της 2ης  εβδομάδας Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας ΑΜΘ το σχολείο μας συμμετείχε ενεργά σε δύο δράσεις.

• Τη Δεύτερα 18-09-23 το τμήμα Γ2 με συνοδούς καθηγητές την κα Μαρία Καραμικέ και τον κο Θεόδωρο Σαραφίδη επισκεφτήκαμε τον Πολυχώρο Τέχνης & Σκέψης (Οικία Μάνου Χατζιδάκι), όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το TAI CHI & GI GONG μέσα από εισήγηση και επίδειξη από την Μsc. καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κα Έμη Χατζηπαναγιώτη.

Στο τέλος της εισήγησης ακολούθησε επίδειξη τεχνικών TAI CHI  από την κα Έμη Χατζηπαναγιώτη στην οποία συμμετείχαν και  οι μαθητές μας μαζί με τον κο Θεόδωρο Σαραφίδη, ο οποίος γνωρίζει το συγκεκριμένο άθλημα και με ιδιαίτερη χαρά δέχτηκε να συμμετέχει στην επίδειξη.

•  Την Τετάρτη 20-09-23 στο κλειστό γυμναστήριο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε ομιλία με τη συμμετοχή γονέων, μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου με θέμα : «Το διαδίκτυο στη ζωή μας-Θετικές και αρνητικές δράσεις» από τους κοινωνικούς λειτουργούς Ορχάν Μπόζ και Παγώνα Ψεμματά της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας &Κοινωνικής Μέριμνας ΠΕ Ξάνθης.