You are currently viewing “Το κυνήγι της παλιάς πόλης συνεχίζεται…”

“Το κυνήγι της παλιάς πόλης συνεχίζεται…”

0

Την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου 2023, το τμήμα Α5 του σχολείου μας, βρέθηκε στο χώρο του Λιμνίου και της παλιάς πόλης της Ξάνθης. Οι μαθητές/τριες πήραν μαθήματα χρήσης και χειρισμού πυξίδας. Κατανόησαν την έννοια και τη σημασία του προσανατολισμού.

Πραγματοποιήθηκαν κάποιες δραστηριότητες και κατόπιν βρέθηκαν στην παλιά πόλη. Αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, με τη βοήθεια της πυξίδας, έβρισκαν σημαντικά σημεία της παλιάς πόλης. Ήταν ένα παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού με πυξίδες και χάρτες γρίφους. Ταυτόχρονα ήρθαν σε επαφή με την ιστορία και τον πολιτισμό της παλιάς πόλης και είδαν ενδιαφέροντα κτίρια.

Στη συνέχεια, ξεναγήθηκαν και περιηγήθηκαν στο κτίριο-σπίτι του Μ.Χατζηδάκι. Έμαθαν για την ιστορία του υπέροχου κτιρίου, είδαν όλες τις αίθουσες και “ταξίδεψαν” πίσω στο χρόνο, την εποχή που ζούσε εκεί ο Μ.Χατζηδάκις.

Ευχαριστούμε το ΚΠΕ Βιστωνίδας και τους πρόθυμους συναδέλφους, που μας πρόσφεραν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους. Ευχαριστούμε τους μαθητές/τριες του Α5 για την ευπρεπή συμπεριφορά τους.

Συνοδοί καθηγητές:

Ζαχαρούλα Παπακωνσταντίνου