You are currently viewing «Το κυνήγι της παλιάς πόλης»

«Το κυνήγι της παλιάς πόλης»

1

Στις 06 Δεκεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στην παλιά πόλη της Ξάνθης, στα πλαίσια του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» και του περιβαλλοντικού προγράμματος με τίτλο «Η ιστορία σου είναι η ιστορία της πόλης σου».

Οι μαθητές του τμήματος Β1 συμμετείχαν σε ένα ψηφιακό «παιχνίδι», το οποίο αφορούσε σημεία και κτίρια της περιοχής. Τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες και με τη χρήση συγκεκριμένου λογισμικού, πήραν μέρος σε ένα «ψηφιακό» κυνήγι θησαυρού με «αποστολές». Εντόπισαν κατοικίες και γνωστά αρχοντικά, καθώς χρειάστηκε να τα φωτογραφήσουν και να απαντήσουν σε ερωτήσεις, μαζεύοντας βαθμούς, αλλά κυρίως γνώση, εμπειρίες και όμορφες στιγμές. Εν συνεχεία, τα παιδιά εντόπισαν χαρακτηριστικές οικίες του παραδοσιακού οικισμού και τις σχεδίασαν. Το πρόγραμμα έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση σχετικά με τη διατήρηση μνημείων και κτιρίων ιστορικής αξίας και με τελικό σκοπό την κατασκευή κτιρίων με απλά υλικά, από τους ίδιους τους μαθητές, χρησιμοποιώντας τις εικόνες που συγκέντρωσαν από τη σημερινή δράση.

Υπεύθυνοι προγράμματος:

Μιχαηλίδου Μαρίνα