You are currently viewing Δράση κατά του  σχολικού εκφοβισμού

Δράση κατά του σχολικού εκφοβισμού

6

Με αφορμή την παγκόσμια μέρα ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ στις 6 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μία δράση την Δευτέρα 8 Μαρτίου με μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

Τα παιδιά παρακολούθησαν video με θέμα το σχολικό εκφοβισμό στα σχολεία και έπειτα κλήθηκαν να συζητήσουν μεταξύ τους αλλά και με τις καθηγήτριές τους Μαρία Καραμικέ και Κατερίνα Βουγιουκλή γι’ αυτό το θέμα.

Στην συνέχεια, και προκειμένου τα παιδιά να βιώσουν τα συναισθήματα που τους προκαλούνται με το bullying στο σχολείο, χωρίστηκαν σε ομάδες των δύο ατόμων προκειμένου να φτιάξουν μια αφίσα. Το ένα παιδί ανέλαβε να κάνει το ρόλο του θύματος και το άλλο το ρόλο του θύτη, κάνοντας μεταξύ τους έναν εικονικό διάλογο.

Τέλος, έγινε διαγωνισμός για το ποια ομάδα παιδιών θα έκανε την καλύτερη αφίσα. Καλύτερη αφίσα αναδείχτηκε αυτή των μαθητριών Ανθοπούλου Αικατερίνης και Ανθοπούλου Ειρήνης. Το βραβείο ήταν μια κούπα και στις δύο μαθήτριες πάνω στην οποία τυπώθηκε η φράση, ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ και ήταν προσφορά του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του Γυμνασίου μας.

Η αξιολόγηση της δράσης έγινε την επόμενη μέρα με αποτύπωση των αντιδράσεων των παιδιών με ζωηρά χρώματα πάνω σε ρυζόχαρτο.

Τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά και με όμορφα συνθήματα για ενότητα, ενσυναίσθηση και υπευθυνότητα, δόθηκε η ευχή από όλα τα παιδιά να σταματήσει αυτή η μάστιγα του Bullying στα σχολεία.

Οι καθηγήτριες της δράσης:

Αικατερίνη Βουγιουκλή

Μαρία Καραμικέ