You are currently viewing Παρέλαση 4ης Οκτωβρίου

Παρέλαση 4ης Οκτωβρίου

2

Την Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2022, γιορτάστηκε με λαμπρότητα στην πόλη της Ξάνθης, τα 103 χρόνια από την απελευθέρωσή της.

Το 3ο Γυμνάσιο Ξάνθης-Μέλπω Μερλιέ, συμμετείχε στις εορταστικές εκδηλώσεις και απέδωσε φόρο τιμής στους ήρωες εκείνης της εποχής. Τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2022, παρευρέθηκε η σημαιοφόρος και οι παραστάτες στην επιμνημόσυνη δέηση στο μνημείο πεσόντων και στην κατάθεση στεφάνων, με συνοδό καθηγητή τον κ.Τσεκμέ. Ακολούθησε πορεία στα πλαίσια της εκδήλωσης «Τα βήματα της απελευθέρωσης».

Το πρωί της 4ης Οκτωβρίου, η σημαιοφόρος του σχολείου μας, παρευρέθηκε στη δοξολογία στον Ιερό Μητροπολιτικό ναό του Τιμίου Προδρόμου Ξάνθης. Το 3ο Γυμνάσιο Ξάνθης-Μέλπω Μερλιέ, συμμετείχε στη μαθητική παρέλαση με πλήθος μαθητών/τριών που με την άψογη παρουσία τους, έκαναν περήφανους γονείς, κηδεμόνες, εκπαιδευτικούς και χειροκροτήθηκαν θερμά.

Μετά τη λήξη της παρέλασης απέσπασαν τα εύσημα από τη διευθύντρια του σχολείου μας κ.Ασημακοπούλου. Συνοδός καθηγητής ήταν ο κ.Η. Κούλαλης.

Μπράβο σε όλες/όλους που συμμετείχαν και εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας.