You are currently viewing Η ιστορία σου είναι η ιστορία της πόλης σου (τμήμα B2)

Η ιστορία σου είναι η ιστορία της πόλης σου (τμήμα B2)

3

Στις 16 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στην παλιά πόλη της Ξάνθης, στα πλαίσια του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» και του προγράμματος με τίτλο «Η ιστορία σου είναι η ιστορία της πόλης σου».

Οι μαθητές του τμήματος Β2 συμμετείχαν σε ένα «ψηφιακό» χαμένο θησαυρό, προσπαθώντας να ολοκληρώσουν 22 αποστολές σε χρονικό διάστημα που καθορίστηκε από τους καθηγητές τους. Χωρίστηκαν σε 6 ομάδες και κάθε μία από αυτές είχε ως εφόδιο ένα κινητό τηλέφωνο. Οι αποστολές δόθηκαν σε ηλεκτρονική μορφή, από συγκεκριμένο λογισμικό, το οποίο ελεγχόταν από τους καθηγητές. Οι μαθητές ακολουθώντας τις οδηγίες και επιστρατεύοντας την καλή τους διάθεση, την χαρά και τη συνεργατικότητα χωρίστηκαν σε ομάδες και προσπάθησαν να πετύχουν τους περισσότερους βαθμούς με βάση τις απαντήσεις τους.

Το μάθημα-παιχνίδι είχε σκοπό να βάλει τους μαθητές σε διαδικασία συνεργασίας, προσαρμογής σε σύγχρονα εργαλεία μάθησης και εντοπισμό σημείων της περιοχής τους, τα οποία είχαν συζητηθεί εντός του μαθήματος. Ο κύριος στόχος της δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση σχετικά με τη διατήρηση μνημείων και κτιρίων ιστορικής αξίας που σχετίζονται με την περιοχή της Ξάνθης.

Μετά το πέρας της δράσης ζητήθηκε από τους μαθητές να ζωγραφίσουν ένα κτίριο που χαρακτηρίζει την παλιά πόλη και επιπλέον να αποτυπώσουν τις εντυπώσεις τους από την συγκεκριμένη μέρα.

Από την πλευρά των καθηγητών που συνόδευσαν, να ευχαριστήσουμε τα παιδιά μας, τα οποία ανταποκρίθηκαν με χαρά και συνεργάστηκαν άψογα. Τέλος, να ευχαριστήσουμε τον δήμαρχο Ξάνθης, κ. Μανώλη Τσέπελη, ο οποίος εντόπισε την ομάδα, ενδιαφέρθηκε και συνομίλησε με τους μαθητές.

Υπεύθυνοι συνοδοί:

Χαβατζανίδου Κυριακή