You are currently viewing 2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΝΕΥΡΟΚΟΠΛΗ

1

Η 2α Απριλίου έχει καθιερωθεί από το 1966 ως παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου. Είναι η ημέρα των γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου 1805). Η ημέρα αυτή έχει ως σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο.

Πώς λοιπόν θα μπορούσαν οι μαθητές μας να τιμήσουν τη μέρα αυτή καλύτερα από το να συναντήσουν και να συνομιλήσουν με μια συγγραφέα παιδικού και εφηβικού βιβλίου;

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2 στα πλαίσια του μαθήματος της λογοτεχνίας διάβασαν το βιβλίο της Βασιλικής Νευροκοπλή “Ο μικρός μονομάχος”. Δούλεψαν πάνω στο βιβλίο, ατομικά και ομαδικά και ασχολήθηκαν με δημιουργικές δραστηριότητες: πρότειναν καινούρια εξώφυλλα για το βιβλίο, έφτιαξαν σελιδοδείκτες με φράσεις μέσα από το βιβλίο, έγραψαν κείμενα δημιουργικής γραφής, προετοίμασαν τις δικές τους βιβλιοπαρουσιάσεις. Ήταν λοιπόν η κατάλληλη στιγμή να γνωρίσουν από κοντά την ίδια τη συγγραφέα. Η κ. Νευροκοπλή αποδέχθηκε την πρόσκληση του σχολείου κι έτσι με πολλή χαρά την Πέμπτη 23 Μαρτίου 2023 την φιλοξενήσαμε στην αίθουσα της σχολικής βιβλιοθήκης. Ήταν μια πολύ όμορφη συνάντηση σε μια ζεστή ατμόσφαιρα. Πολλές οι ερωτήσεις των παιδιών, για το βιβλίο που διάβασαν, για την έμπνευση, για τη συγγραφή, για το επάγγελμα του συγγραφέα, για την απόλαυση της ανάγνωσης. Η κ. Νευροκοπλή απάντησε σε όλα τα ερωτήματα και με την αμεσότητα και την ευγένειά της κέρδισε το δύσκολο κοινό των εφήβων μας.

Στο τέλος της συνάντησης τα παιδιά είχαν τη χαρά να υπογράψει η συγγραφέας τα αντίτυπα των βιβλίων τους.

Θερμές από καρδιάς ευχαριστίες στην κ. Νευροκοπλή για την αποδοχή της πρόσκλησης και την παρουσία της στο σχολείο.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στην Δήμητρα Πυργελή για τη συμβολή της στην πραγματοποίηση της εκδήλωσης και για την όμορφη συνεργασία μας.

Υπεύθυνη της δράσης

Βασιλική Κούντη