You are currently viewing Διδακτική Επίσκεψη στο Δημοτικό Αμφιθέατρο Ξάνθης-F1 in School

Διδακτική Επίσκεψη στο Δημοτικό Αμφιθέατρο Ξάνθης-F1 in School

0

Την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου το τμήμα Γ4 του 3ου Γυμνασίου Ξάνθης πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο δημοτικό αμφιθέατρο Ξάνθης . Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο της διάχυσης του project της F1 in school που υλοποιεί το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μία ολοκληρωμένη παρουσίαση του έργου της ομάδας Gforce Xanthi καθώς και επίδειξη του τελικού τους μοντέλου Formula 1 που έχουν κατασκευάσει. Πήραν μια γεύση από τον μαγικό χώρο του STEM τον οποίο προσεγγίζουν στο μάθημα της Πληροφορικής Γ γυμνασίου και μέσα από τα εργαστήρια Δεξιοτήτων.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα

Το F1 in Schools είναι ένας διεθνής διαγωνισμός STEM (επιστήμη, τεχνολογία, μηχανική, μαθηματικά) για παιδιά σχολικής ηλικίας (ηλικίας 11–19 ετών), στον οποίο ομάδες 3–6 μαθητών πρέπει να σχεδιάσουν και να κατασκευάσουν μία μινιατούρα αυτοκινήτου μέσω του σχεδιαστικού προγράμματος F1 Model Block χρησιμοποιώντας εργαλεία σχεδίασης CAD/CAM. Τα αυτοκίνητα τροφοδοτούνται από φυσίγγια CO2 και συνδέονται σε μια τροχιά με ένα νάιλον σύρμα. Χρονομετρούνται από τη στιγμή που εκτοξεύονται έως τη στιγμή που περνούν τη γραμμή τερματισμού από έναν υπολογιστή.

Τα μονοθέσια πρέπει να ακολουθούν συγκεκριμένες προδιαγραφές παρόμοιες με τη Formula 1 (π.χ. οι τροχοί του αυτοκινήτου πρέπει να είναι σε επαφή με την πίστα ανά πάσα στιγμή). Τα αυτοκίνητα αγωνίζονται σε μια πίστα μήκους 24 μέτρων με δύο λωρίδες. Το λογισμικό που χρησιμοποιείται ονομάζεται F1 Virtual Wind Tunnel και είναι ειδικά σχεδιασμένο για το project αυτό. Το F1 Virtual Wind Tunnel ή το F1 VWT χρησιμοποιεί υπολογιστική δυναμική ρευστών (CFD) για την προσομοίωση της αντίστασης του αέρα στα “αυτοκίνητα” που κατασκευάζονται στο CAD.

Ο διαγωνισμός λειτουργεί επί του παρόντος σε περισσότερες από 40 χώρες. Ο στόχος του διαγωνισμού είναι να μυήσει τους νεότερους στη μηχανική μέσα από ένα διασκεδαστικό περιβάλλον. Ο διαγωνισμός διεξάγεται κάθε χρόνο, με περιφερειακούς και εθνικούς τελικούς. Οι νικητές των Εθνικών Τελικών προσκαλούνται να διαγωνιστούν στους Παγκόσμιους Τελικούς, οι οποίοι διεξάγονται σε διαφορετική τοποθεσία κάθε χρόνο, συνήθως σε συνδυασμό με ένα Grand Prix της Formula 1.

Το 2ο ΓΕΛ ευελπιστεί να συμμετάσχει στον Παγκόσμιο διαγωνισμό του 2023. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στην ομάδα του Gforce Xanthi στον απαιτητικό της αγώνα!!!

Συνοδοί Καθηγητές:

Παπαδάκη Σοφία ΠΕ86