Ραδιοφωνικές Εκπομές

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΝΕΥΡΟΚΟΠΛΗ

Οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2 στα πλαίσια του μαθήματος της λογοτεχνίας διάβασαν το βιβλίο της Βασιλικής Νευροκοπλή “Ο μικρός μονομάχος”. Δούλεψαν πάνω στο βιβλίο, ατομικά και ομαδικά και ασχολήθηκαν με δημιουργικές δραστηριότητες: πρότειναν καινούρια εξώφυλλα για το βιβλίο, έφτιαξαν σελιδοδείκτες με φράσεις μέσα από το βιβλίο, έγραψαν κείμενα δημιουργικής γραφής, προετοίμασαν τις δικές τους βιβλιοπαρουσιάσεις. Ήταν λοιπόν η κατάλληλη στιγμή να γνωρίσουν από κοντά την ίδια τη συγγραφέα. Η κ. Νευροκοπλή αποδέχθηκε την πρόσκληση του σχολείου κι έτσι με πολλή χαρά την Πέμπτη 23 Μαρτίου 2023 την φιλοξενήσαμε στην αίθουσα της σχολικής βιβλιοθήκης. Ήταν μια πολύ όμορφη συνάντηση σε μια ζεστή ατμόσφαιρα. .