You are currently viewing Θεατρική παράσταση “Ελένη” του Ευριπίδη

Θεατρική παράσταση “Ελένη” του Ευριπίδη

3

Δε θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερο κλείσιμο για τη φετινή χρονιά από τη θεατρική παράσταση “Ελένη” του Ευριπίδη που είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε με τους μαθητές της Γ΄ γυμνασίου την Παρασκευή 20.5.2022 από τη θεατρική ομάδα “Μικρός Βορράς”.

Η “Ελένη” του Ευριπίδη είναι ένα δράμα που προκαλεί το ζωηρό ενδιαφέρον του θεατή με την πρωτοτυπία του θέματος, με τη γρήγορη εξέλιξη του μύθου και τις αλλεπάλληλες απρόοπτες σκηνές αλλά και με το ξεκάθαρο αντιπολεμικό του μήνυμα. Στην ατμοσφαιρική καπναποθήκη της Φ.Ε.Ξ γνωρίσαμε με τον ιδανικότερο τρόπο την ιδιαίτερη αυτή τραγωδία του Ευριπίδη, απολαύσαμε τη ζωντάνια και τη φρεσκάδα των υποκριτών, γελάσαμε με τις κωμικές σκηνές, ταξιδέψαμε με τα μουσικά κομμάτια και εντυπωσιαστήκαμε από την ευρηματική σκηνοθεσία.

Μετά το τέλος της παράστασης, σύμφωνα με τη συνήθη πρακτική του θιάσου, οι μαθητές συμμετείχαν σε ένα θεατρικό παιχνίδι και είχαν ευκαιρία να γίνουν για λίγο ήρωες του έργου.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους!!!

Ευχαριστούμε πολύ!

Ευχαριστούμε επίσης από καρδιάς τον κ. Πασχάλη Ξανθόπουλο που ανταποκρίθηκε θερμά και άμεσα στο αίτημά του σχολείου και μας διέθεσε την αίθουσα στην καπναποθήκη της Φ.Ε.Ξ.