You are currently viewing ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

0

Η 14Η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα του Π( = 3,14….) και σαν σχολείο αποφασίσαμε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην έκθεση Θεσσαλονίκης, στο Περίπτερο 1, σε ένα πανέμορφο ταξίδι στον Κόσμο των Αρχαίων Ελληνικών Μαθηματικών.

Οι μαθητές χωρισμένοι σε γκρουπ των 38 ατόμων περιηγήθηκαν την έκθεση, έμαθαν για την αρχαία εποχή και των τρόπο μέτρησης και αρίθμησης των Ελλήνων, έμαθαν ιστορικά στοιχεία για τη ζωή και το έργο μεγάλων Ελλήνων μαθηματικών και φιλοσόφων, όπως ο Θαλής ο Μιλήσιος, ο Πυθαγόρας ο Σάμιος, ο Αρχιμήδης, ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης, ο Ευκλείδης κ.α. και έμαθαν χρήσιμες πληροφορίες αστρονομίας, για το πλανητικό μας σύστημα από την αρχαία εποχή μέχρι και σήμερα.

Παράλληλα, ένα τμήμα από 35 μαθητές επισκέφτηκαν και περιηγήθηκαν το Εβραϊκό Μουσείο της Θεσσαλονίκης, με συνοδούς καθηγητές τον κο Θ. Σαραφίδη, την κα Ε. Κατακάλου και την κα Υψηλάντη.

Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία για τους μαθητές μας, οι οποίοι δεν έπαψαν να ευχαριστούν τους συνοδούς καθηγητές για την πρωτοβουλία τους αυτή.

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Π.ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ