You are currently viewing ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΜΕΑ ΣΤΟ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΞΑΝΘΗΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΜΕΑ ΣΤΟ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΞΑΝΘΗΣ

4

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της Παγκόσμιας Ημέρας ΑΜΕΑ, το 3ο Γυμνάσιο Ξάνθης τη Δευτέρα 5 Δεκέμβρη συνδιοργάνωσε μαζί με το Παράρτημα Ατόμων με Αναπηρία του ΚΚΠΠ ΑΜΘ αγώνα μπάσκετ στον αύλειο χώρο του σχολείου.

Τον αγώνα παρακολούθησε μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού όλο το Γυμνάσιο από τις κερκίδες της αυλής.

Στη συνέχεια, ακολούθησε στον Πολυχώρο του Γυμνασίου μία σύντομη ενημέρωση από την Κοινωνική Λειτουργό του Παραρτήματος, κ. Γιαλαμά Στέλλα , σχετικά με την αναπηρία και η 1η μέρα των εκδηλώσεων ολοκληρώθηκε με μία διαδραστική και ομαδοσυνεργατική δράση.

Την Τρίτη 6 Δεκέμβρη ακολούθησε η επίσκεψη ομάδας 13 μαθητών /τριών του σχολείου μας στο Παράρτημα. Είχαμε τη χαρά να ξεναγηθούμε στα εργαστήρια επαγγελματικής κατάρτισης από την Πρόεδρο του ΚΚΠΠ ΑΜΘ κ. Τζαμπαζλή Αναστασία , τη Διευθύντρια του Παραρτήματος κ. Τέη Μαρία και το προσωπικό.

Οι μαθητές δούλεψαν παράλληλα με τους εκπαιδευόμενους του Παραρτήματος και έφυγαν με αναμνηστικά δώρα από τους εκπαιδευόμενους.

Οι εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας έθεσαν τις βάσεις για μία ουσιαστική συνεργασία μεταξύ του Παραρτήματος και του σχολείου μας. Το διήμερο έκλεισε με την υπόσχεση της συνέχειας στη συνεργασία μας , μέσα από νέες επισκέψεις και κοινές δράσεις , οι οποίες έχουν ως στόχο τη συνύπαρξη και συνεργασία μεταξύ ίσων αλλά διαφορετικών ατόμων .

Να προσθέσουμε τέλος ότι το εγχείρημα αυτό δε θα ήταν δυνατό χωρίς τη βοήθεια των δύο γυμναστών , του κ. Τσεκμέ Νίκου

από το 3ο Γυμνάσιο Ξάνθης και της κ. Ιωαννίδου Λιάνας από το Παράρτημα.

ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ

Υπεύθυνη Καθηγήτρια Δράσης & Σύμβουλος Σχολικής Ζωής